witamina C

Witamina C – jaki produkt wybrać?

Witamina C jest jednym z popularniejszych składników ostatnich lat (kto nie słyszał o magicznej „lewoskrętnej” witaminie C, która ma zdziałać cuda?). W kosmetyce witamina C, ma już od wielu lat swoją ugruntowaną pozycję. I trudno się dziwić – jej skuteczność potwierdzają liczne badania, a efekty działania są szybko widoczne na skórze. 

Jak działa witamina C?

  • Witamina C jest silnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają różne struktury komórkowe przyspieszając proces starzenia się skóry (więcej o antyoksydantach przeczytasz tutaj). 
  • Odgrywa zasadniczą rolę w biosyntezie kolagenu i jednocześnie wpływa na hamowanie jego rozpadu. Kolagen zapewnia skórze „architekturę”, jędrność i młody wygląd. Dlatego działanie witaminy C to nie jedynie spowolnienie procesu starzenia, ale także redukcja już istniejących zmarszek.
  • Ekspozycja na promieniowanie UV powoduje uszkodzenie komórek skóry. Stosowanie kosmetyków z witaminą C, znacząco podnosi poziom tej witaminy w skórze, co przyczynia się do ochrony skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi wywołanymi promieniowaniem.
  • Witamina C zmniejsza aktywność melanocytów (komórek produkujących melaninę – ciemny pigment odpowiedzialny na za kolor skóry). Zmniejsza widoczność przebarwień (zarówno słonecznych jak i plan starczych) i rozjaśnia skórę.

 

W skrócie? Jeśli marzysz o gładkiej, zdrowej, rozświetlonej skórze bez przebarwień i zachowaniu młodego wyglądu na dłużej, to niewątpliwie musisz wprowadzić witaminę C do codziennej rutyny 😉

Jaką witaminę C wybrać?

W kosmetycznym świecie witamina C, witaminie C nierówna. Istnieje kilka jej rodzajów, dlatego warto zwrócić uwagę, która postać znajduje się produkcie. Poniżej kilka słów, o każdej z nich.

Kwas askorbinowy

INCI: Ascorbic Acid

Czysta postać witaminy C, rozpuszczalna w wodzie, słabo penetruje do głębszych warstw skóry. Jeśli stosujesz suplement diety lub lek na przeziębienie, najprawdopodobniej ta postać witaminy C znajduje się w środku. W kosmetyce jednak często wywołuje podrażnienia skóry. Ponadto charakteryzuje się wysoką niestabilnością, łatwo ulega rozkładowi pod wpływem czynników zewnętrznych (światło, temperatura, pH), przez co traci swoje cenne właściwości.

Sól magnezowa  fosforanu askorbylu

INCI: Magnesium Ascorbyl Phoshate

Witamina C w postaci soli jest najdelikatniejszą pochodną kwasu askorbinowego, jednak przez to również najsłabiej działającą. Rozpuszcza się w wodzie, co ogranicza jej zdolnoć penetracji do głebszych warstw skóry. Polecane dla osób o bardzo wrażliwej skórze.

Glukozyd askorbylu

INCI: Ascorbyl Glucoside

Rozpuszczalna w wodzie, pochodna kwasu askorbinowego połączona z cząsteczką cukru – glukozy. Po aplikacji na skórę, wnika w jej głębsze warstwy, a obecne w skórze enzymy powoli rozkładają wiązanie pomiędzy cukrem, a witaminą C zapewniając jej stopniowe uwalnianie.

Palmitynian askorbylu

INCI: Ascorbyl Palmitate

Rozpuszczalna w olejach, stabilna pochodna witaminy C. Dzięki temu nie powoduje podrażnień i jest polecana dla osób o wrażliwej skórze. Jej wadą jest powolne uwalnianie w skórze, co ogranicza skuteczność działania.

Tetraizopalmitynian askorbylu

INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate

A teraz czas na pochodną witaminy C, którą zdecydowałam się zastosować w naszym olejku. Jej wyższa skuteczność w porównaniu do pozostałych form wynika przede wszystkim z jej wysokiej stabilności. Drogie Panie poznajcie Tetraizopalmitynian askorbylu – lipidową pochodną witaminy C. Jako substancja rozpuszczalna w tłuszczach o wysokim powinowactwie do bariery lipidowej, łatwo wnika w głąb skóry. Nie powoduje podrażnienia, nie wymaga niskiego pH, jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze (i nietolerujących witaminy C w postaci kwasu askorbinowego). Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach i niezwykłą stabilność, Tetraizopalmitynian askorbylu MOŻE być stosowany na dzień, nawet w bardzo słoneczny dzień!

Witamina C – dla kogo?

Chociaż w opisie działania witaminy C najgłośniej wybrzmiewa działania przeciwzmarszczkowe, jest to produkt przeznaczony dla skóry w każdym wieku. Skóra młoda doceni profilaktyczne działanie przeciwzmarszkowe, natomiast skóra dojrzała zyska jędrność oraz młodzieńczy i świeży wygląd. Witamina C rozjaśni przebarwienia i nada skórze naturalny, zdrowy blask. Jeśli nie miałaś dotychczas okazji stosować produktów z witaminą C, spróbuj. Jak to mówią – Będzie Pani zadowolona!