antyoksydanty

Dlaczego warto postawić na antyoksydanty w codziennej pielęgnacji?

Jak zachować młody wygląd na dłużej? Temat, który przewijał się w co drugiej bajce Disneya, zaczyna być tematem częstszych rozmyślań kiedy skończymy 30-tkę 😉 Mimo wszystko wydaje mi się, że najważniejsze jest aby czuć się dobrze samemu ze sobą, ale nie oznacza to, że nie możesz przy okazji czuć się dobrze we własnej skórze. Nie da się ukryć, że pielęgnacja to codzienne, małe (lub duże 😉 ) rytuały, które procentują w zdrowym wyglądzie tu i teraz, ale przede wszystkim później. Dzisiaj kilka słów o, mam wrażenie, niedocenionych składnikach, które wydają się być skutecznym sposobem na „oszukanie” zegara biologicznego. Przedstawiamy (a raczej przypominamy 😉 ) antyoksydanty!

Starzenie się jest faktem

Przedstawiona przez Harmana i wsp. „wolnorodnikowa teoria starzenia” w 1956 r. jest obecnie jedną z najszerzej akceptowanych teorii wyjaśniających przyczyny starzenia. Wolne rodniki to wysoce reaktywne formy tlenu o nieparzystej liczbie elektronów. Mogą uszkadzać różne struktury komórkowe, takie jak DNA, białka i błony komórkowe, a także prowadzić do stanów zapalnych. 

Wolne rodniki powstają w sposób naturalny, podczas normalnych procesów metabolicznych. Jednak organizm posiada własne mechanizmy obronne, takie jak enzymy antyoksydacyjne oraz nieenzymatyczne cząsteczki antyoksydacyjne (min. witamina E, witamina C, glutation), chroniące go przed wolnymi rodnikami poprzez ich redukcję i neutralizację. Produkcja wolnych rodników wzrasta wraz z wiekiem, niestety jednocześnie wewnętrzne mechanizmy obronne organizmu ulegają osłabieniu. Ta nierównowaga prowadzi do postępującego uszkadzania struktur komórkowych, a tym samym do przyspieszonego starzenia. Produkcja wolnych rodników jest także indukowana przez czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycję na promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, używki, niezdrową dietę czy długotrwałe narażenie na stres. Skutkiem nadmiernej produkcji wolnych rodników jest stres oksydacyjny, który przyspiesza starzenie się skóry oraz utrudnia jej procesy regeneracyjne.

Antyoksydacyjna siła młodości

Antyoksydanty czyli przeciwutleniacze to substancje, które zapewniają ochronę przed wewnętrznym i zewnętrznym stresem oksydacyjnym, poprzez wymiatanie nadmiaru wolnych rodników i zapobieganie powstawaniu nowych. To co najważniejsze, antyoksydanty opóźniają proces starzenia się skóry, pozwalając zachować młody wygląd na dłużej. Dodatkowo świetnie regenerują i nawilżają skórę oraz wyciszają stany zapalne.

Roślinne antyoksydanty

Wyciągi roślinne są znakomitym źródłem antyoksydantów. Dzięki zawartości związków z grupy polifenoli (flawonoidy, antocyjany, kwasy fenolowe) i karotenoidów, wymiatają i neutralizują wolne rodniki, wpływając na spowolnienie procesu starzenia. Roślinne antyoksydanty wspierają również antyoksydacyjne działanie witamin. Warto podkreślić, że wyciągi roślinne zawierają pełną gamę substancji, które kompleksowo pielęgnują skórę, a działanie antyoksydacyjne jest jednym z wielu ich zalet.

Witamina C

Jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów jest witamina C. Co więcej, w przypadku witaminy C, nie mówimy jedynie o spowolnieniu procesu starzenia, ale o REDUKCJI już istniejących zmarszczek, dzięki pobudzaniu syntezy kolagenu i jednoczesnemu hamowaniu jego rozpadu. Warto zaznaczyć, że kluczowe dla jej oczekiwanego działania jest stabilność w formulacji oraz wchłanianie przez skórę, dlatego warto sięgnąć po produkty zawierające stabilne pochodne witaminy C, min. tetraizopalmitynian askorbylu.

W grupie siła

Aktualne badania sugerują, że kombinacje różnych przeciwutleniaczy wykazują działanie synergistyczne i tym samym lepszą skuteczność w porównaniu z jednym przeciwutleniaczem stosowanym samodzielnie. Dlatego właśnie do naszego lekkiego kremu rozświetlającego dodaliśmy kompleks wyciągów z zielonych owoców, bogaty min. w antyoksydanty. Ponadto stosowanie antyoksydantów w postaci pielęgnacji na skórę oraz doustnie, przynosi kumulatywną korzyść dla całego organizmu.

O antyoksydantach mówi się od wielu lat, ale być może nie do końca docenia się ich potencjał. To substancje, które pomagają opóźnić proces starzenia i poprawić kondycję skóry. A jak nie od dziś wiadomo, profilaktyka jest najlepszym sposobem dla zachowania zdrowia i urody. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Cię chociaż do przetestowania ich działania na własnej skórze 🙂